Jak uratować związek? Nawet gdy druga strona nie chce.

jak-uratowac-zwiazek-gdy-druga-strona-nie-chce
4.8
(41)

Nawet najsilniejsze związki, jak pewnie słyszeliście milion razy, mają swoje wyzwania i trudności.

Gdy zaufanie zostaje naruszone, odbudowa zdrowego, szczęśliwego związku wymaga czasu i wysiłku. Jak twierdzi psycholog kliniczny „problemy są częścią życia i partnerstwa”. Co więcej, „celem nie jest rozpamiętywanie przeszłości, ale raczej wspólna praca nad stworzeniem czegoś znaczącego”.

Zastanawiasz się co zrobić by móc przywrócić dawne uczucia dla swojej drugiej połówki? Przechodzicie kryzys w małżeństwie lub związku i boisz się, że skończy się on utratą ukochanej osoby? Myślisz sobie jak uratować związek gdy druga strona nie chce? Na szczęście są sposoby, które pomogą naprawić i uratować małżeństwo nawet wtedy, gdy druga strona nie wykazuje zainteresowania. Na co więc czekasz? Niezależnie od tego, czy zmagasz się ze zdradą, czy ze związkiem na odległość, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

jak uratować związek gdy druga strona nie chce

Jak uratować związek?

Nie ma lepszego momentu niż teraz, by przyjrzeć się swojemu związkowi i ustalić, czy można go uratować, jeśli jest na skraju upadku. Będzie to wymagało wspólnego wysiłku z Waszej strony, aby dowiedzieć się, jaki jest problem lub problemy i jak je rozwiązać. Równie ważnym celem do osiągnięcia jest rozpalenie miłości do siebie nawzajem i przypomnienie sobie, jak się kiedyś czuliście.

Od zawsze wiadomo, że żeby stworzyć szczęśliwy związek małżeński fundamentem jest wzajemny szacunek, wsparcie oraz zaangażowanie z jednej jak i drugiej strony. Na początku związku wszystko wydaje się różowe, kolorowe i łatwe – w szczególności wtedy, gdy jesteśmy zauroczeni drugą połówką. Wyobrażamy sobie, że wspólna przyszłość to brak problemów i prosta droga. Niestety, czasem życie pisze swoje własne scenariusze, w których wszystko może popsuć się w jedną chwilę. Wtedy w nasz związek wkrada się rutyna, odczuwamy niedosyt oraz brak satysfakcji, który z każdym dniem niszczy związek co raz bardziej. Może to oznaczać, że w związek wkradł się kryzys, który będzie trzeba wyleczyć by móc cieszyć się swoim partnerem na nowo.

1. Zastanowienie się nad problemem

Zastanów się, kiedy coś poszło nie tak. Jeśli znajdujesz się na rozdrożu, zazwyczaj możesz określić, kiedy wszystko zaczęło się psuć, nawet jeśli tylko w niewielkim stopniu. Zastanowienie się nad tym, kiedy doszło do incydentu, może to pomóc w podjęciu decyzji o sposobie załatwienia sprawy z partnerką.

Można łatwo zidentyfikować jeden istotny czynnik, np. cudzołóstwo swoje lub partnera, który zmienił charakter związku.

W większości przypadków istnieje więcej niż jeden podstawowy powód, dla którego coś nie działa. Drobne rzeczy mogą szybko przerodzić się w większe. Czy problemem jest to, że on spędza tak dużo czasu ze swoimi kumplami, czy to, że wy spędzacie tak mało czasu ze sobą?

Wasza chemia zaczyna się psuć. Jeśli jesteście ze sobą od dłuższego czasu, z pewnością zmieniliście się w dwie odrębne osoby.

Łatwo jest popełnić błąd w nerwach i emocjach, gdy tak na prawdę szanse tak naprawdę wciąż są jeszcze spore. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się poruszać, gdy twój związek przechodzi kryzys oraz nauczyć się skutecznej komunikacji, unikania kłótni oraz opanować techniki, które wzmocnią waszą więź i zbliżą was do siebie wystarczy, że sięgniesz po dobry poradnik. Zapoznaj się z jego zawartością klikając w okładkę poniżej.

2. Zastanów się, czy warto próbować go ratować.

Nie zawsze da się uratować związek, jeśli druga osoba nie chce włożyć w niego żadnego wysiłku. Może go uratować tylko jedno z Was. Nie jest też dobrym pomysłem podejmowanie prób ratowania związku, w którym dochodzi do przemocy fizycznej lub emocjonalnej.

Ty i twój mąż powinniście zaplanować czas na rozmowę. Wybierzcie taki czas, kiedy mało prawdopodobne jest, że ktoś będzie wam przeszkadzał. Najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie nikt nie będzie was słyszał. Wybierzcie taki czas, kiedy żadne z was nie jest szczególnie wrażliwe. Należy starać się, aby rozmowa była jak najbardziej rozsądna i pozbawiona emocji.

Sprawdź wpis: Jak odzyskać dziewczynę? Porady

3. Porozmawiajcie o problemie

Porozmawiaj ze współmałżonkiem. Jeśli twój związek lub małżeństwo przeżywa trudności, twój współmałżonek prawdopodobnie doskonale zdaje sobie sprawę z sytuacji. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jest to dobry moment, by poruszyć ten temat. Najlepiej zrobić to, gdy oboje jesteście spokojni i opanowani, abyście mogli porozmawiać, a nie krzyczeć na siebie.

Dobry związek wymaga nie tylko mówienia o tym, ale także słuchania tego, co współmałżonek ma do powiedzenia. Podsumowanie wypowiedzi współmałżonka może być skuteczną metodą pokazania, że zwracasz uwagę i rozumiesz, co powiedział. Możesz zadawać pytania uzupełniające, żeby pokazać, że uważnie słuchałeś i jesteś gotów dowiedzieć się więcej.

Wyrażając zmartwienie, należy używać zwrotów „ja”, a nie „ty”. Zamiast krzyczeć: „Niszczysz nasz związek”, możesz powiedzieć: „Bardzo chciałbym porozmawiać o naszym związku”.

Jak uratować wypalony związek

4. Ustalcie wspólnie kompromis

Stwórz listę rzeczy do zrobienia wraz z partnerką. Rozmawiając o swoim życiu miłosnym, zróbcie listę rzeczy do zrobienia ze swoją drugą osobą. Wspólna rozmowa o problemach może pomóc w ustaleniu, na czym one polegają i jak powstały. Szczera rozmowa o tym, co poszło nie tak w związku, może być trudna, ale jest konieczna. Więcej o zdrowych i złych praktykach w związkach można dowiedzieć się, odwiedzając bloga.

Na przykład w dobrym związku można rozpoznać i uszanować odrębne osobowości i ograniczenia drugiej osoby. Po za tym ważne jest, gdy interesujecie się tym, co robi druga osoba i wspieracie się wzajemnie.

Zobacz też wpis:   Kiedy facet zrozumie co stracił? Psychologia: czy zacznie żałowac?

Niezdrowy związek rozwija się, gdy ty lub twój współmałżonek czujecie się pod presją, by zmieniać drugą osobę. Być może sam byłeś manipulowany lub kontrolowany, albo też manipulowałeś innymi.

Zwróćcie uwagę na nieprawidłowości i skoncentrujcie się na nich. Zamiast obwiniać się nawzajem, gdy coś pójdzie nie tak, przeanalizujcie własne wzorce.

5. Szczerość przede wszystkim

Postarajcie się mówić sobie prawdę. Jeśli chodzi o współmałżonka, szczerość świadczy o zaufaniu do niego, a szczerość jest formą wrażliwości. Starajcie się przekazywać swoje myśli i pomysły w sposób otwarty i szczery. Pozwolenie partnerowi na zobaczenie swojej bezbronności zachęca go do zrobienia tego samego. Zamiast obwiniać drugą osobę, wyrażaj własne uczucia, używając zwrotów typu „ja”.

Nigdy nie powinnaś mówić swojemu ukochanemu: „Nigdy nie stawiałeś mnie na pierwszym miejscu”. „Czasami czuję się ignorowana w związku” – powinnaś powiedzieć. W ten sposób wyrażasz siebie, a nie wytykasz palcami.

6. Obierzcie wspólny cel

Współpraca w związku jest najważniejsza. Gdy osoby różnią się między sobą, bardzo ważna jest współpraca, a nie opowiadanie się po którejś ze stron. W swoim związku ty czy twoja partnerka powinniście postrzegać siebie nawzajem jako przyjaciół, a nie wrogów. Aby przezwyciężyć trudności, musicie jednak współpracować między sobą. Zanim to zrobisz, musisz najpierw określić naturę problemu.

Po ustaleniu, co jest powodem do zmartwień, powinniście omówić je ze współmałżonkiem. Wskazuje to, że nawet jeśli ty i twój przeciwnik macie taki sam mentalny obraz sukcesu, to jeśli skupicie się tylko na wygranej, żadne z was nie wygra. Zamiast tego skoncentrujcie się na przyczynach, które leżą u podstaw waszego pragnienia osiągnięcia określonego wyniku.

Znajdź punkt porozumienia między problemem a rozwiązaniem.

Koniecznie musisz sprawdzić: Jak odzyskać żonę?

7. Opracowanie problemu

Żeby uratować związek przedyskutujcie potencjalne rozwiązania problemów. Najtrudniejszym aspektem każdego projektu jest wymyślenie koncepcji, co do których zarówno Ty, jak i Twoja partnerka możecie się zgodzić. Aby tego dokonać, musicie najpierw uzgodnić, jakie są najpoważniejsze wyzwania w waszym małżeństwie, a następnie opracować rozwiązania tych problemów. Zasadniczo musicie pójść na ustępstwa. Nie ma sensu obwiniać drugiej osoby, ponieważ oboje ponosicie winę za to, gdzie się znaleźliście.

Pierwszym krokiem w negocjowaniu kompromisu jest rozmowa o tym, czego oboje potrzebujecie i czego pragniecie w związku partnerskim. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ pomaga określić, w jakich obszarach możecie być samodzielni, a w jakich możecie nieco ustąpić.

Im bardziej jednoznaczne odpowiedzi, tym lepiej. Przykładowo, być może waszym głównym problemem jest brak czasu dla siebie. Być może uda wam się to rozwiązać, jeśli zobowiążecie się do jednej randki w tygodniu czy trzech wspólnych obiadów w tygodniu.

Być może przyczyniają się do tego wasze problemy finansowe. Ustalcie plan wydatków na przyszłość, który będzie uwzględniał rzeczy istotne dla was obojga. Aby zaoszczędzić pieniądze, gdy partner wyjeżdża na drogie wakacje, warto pójść na kompromis i co roku wybrać się na skromniejszą wycieczkę, która zmieści się w waszym budżecie.

Podział obowiązków domowych ma zasadnicze znaczenie. Jeśli jeden z członków rodziny przyjmuje wyłączną odpowiedzialność za wszystkie obowiązki domowe, nawet najmniejszy problem może szybko przerodzić się w poważną sprawę. Przedyskutujcie, jak sprawiedliwie rozdzielić pracę, i stwórzcie harmonogram, w którym ustalicie, kto i kiedy co zrobi.

Jak odbudować związek na nowo

8. Czas na przebaczenie

Przebaczenie jest cechą. Jeśli chcecie kontynuować współpracę, musicie wybaczyć sobie nawzajem rany, które nawazajem zadaliście. W konsekwencji nie oznacza to całkowitego zapomnienia czy nawet odrzucenia wydarzeń z przeszłości. Oznacza to, że musicie przyjąć odpowiedzialność za krzywdy, które spowodowaliście w swoim otoczeniu. Uznaj i przyjmij błędy swoje i innych jako doświadczenie do nauki. W tym momencie jedyną alternatywą jest akceptacja i kontynuacja.

Ludzie mają tendencję do popełniania błędów, gdy starają się spełnić ściśle określone standardy. Jeśli jesteś świadomy swoich błędów, możesz się na nich uczyć.

9. Zaplanuj przyszłość odpowiedzialnie

Ustalcie wspólnie, co przyniesie przyszłość. Po zidentyfikowaniu problemu należy zobowiązać się do jego rozwiązania. Oboje musicie się zgodzić co do szczegółów odpowiedzi.

Jeśli po jakimś czasie wasze środki zaradcze nie działają, powinniście ponownie rozważyć i spróbować czegoś innego.

Bądźcie świadomi własnych ograniczeń. Nie zapominaj o ustaleniu granic w trakcie realizacji swojej strategii. Nawet jeśli wybaczyliście sobie nawzajem to, co się stało, nadal możecie ustalać granice, aby zapobiec powtórzeniu się tych samych błędów.

Zapoznaj się z treścią poradnika, aby poznać bardziej szczegółowe tajniki i sposoby, dzięki którym będziesz mieć możliwość stworzenia lepszej, bardziej dojrzałej emocjonalnie relacji bez popełniania głupich błędów.

10. Uratuj związek poprzez rozmowę

Współdziałajcie ze sobą. Rozpoczynając tę drogę, pamiętaj, że sama rozmowa o problemach ich nie rozwiąże. Aby utrzymać dobry związek, konieczne są regularne spotkania i rozmowy o tym, co się dzieje i jak się czujecie.
Kiedy jesteś poirytowany i chcesz się wyładować, bardzo ważne jest, abyś zakomunikował to swojej partnerce. Zamiast się złościć, weź głęboki oddech i zrelaksuj się. Po uspokojeniu się porozmawiajcie o tym, co możecie zrobić, aby poprawić swoją sytuację.

Dołóż wszelkich starań, aby wasza więź pozostała nienaruszona. Od początku istniało między wami miłosne ziarno, które trzymało was razem przez tak długi czas. Nawet jeśli już nic do siebie nie czujecie, warto podjąć próbę pogodzenia się. Romantyczne związki partnerskie czasami zbaczają z zamierzonej drogi. Odzyskanie go będzie wymagało trochę wysiłku, ale będzie to opłacalne, jeśli zależy ci na tej osobie.

Nie należy ratować toksycznego lub obraźliwego związku. Toksycznego lub obraźliwego związku nie da się naprawić. Poprawa umiejętności komunikacyjnych czy próby naprawy związku na dłuższą metę spełzną na niczym. Możesz zakładać, że coś zyskujesz dzięki temu związkowi, ale o wiele więcej zyskasz, kończąc go.

Jak uratować związek po rozstaniu

Czy ratowanie związku ma sens?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto ratować związek, ponieważ jest to kwestia mocno indywidualna. Czasami o związek należy walczyć do samego końca a w innym przypadku należy odpuścić przy pierwszej możliwej okazji. Kiedy zatem walka o związek ma sens? Naprawa związku małżeńskiego powinna mieć miejsce w momencie, w którym zarówno jedna jak i druga strona jest zaangażowana w odbudowę relacji. Jeżeli jedna osoba się stara i robi wszystko, by wszystko naprawić a druga osoba siedzi z założonymi rękami i olewa to co robi partner – to mija się z celem.

Zobacz też wpis:   Jak odzyskać dziewczynę? Praktyczne porady

Nie ma takiej mocy, która była by w stanie pracować nad związkiem za dwoje. Ratowanie związku nie ma sensu również w momencie, kiedy jedno z partnerów czuje się zmuszonym do ratowania związku i robi to mimowolnie. Odbudowa i naprawa fundamentów szczęśliwego związku powinna wynikać z dobrowolnej woli obu partnerów.

Warto wiedzieć, że poważne kryzysy w związku są zazwyczaj kumulacją drobnych nieporozumień, które niegdyś były zamiatane pod dywan. Często okazuje się, że w momencie, gdy jeden z partnerów chce ratować związek jest już za późno. Dzieję się tak, ponieważ, w którymś momencie coś przespaliśmy i przegapiliśmy lub po prostu nie chcieliśmy tego dostrzegać. Początki związku są znacznie prostsze, ponieważ kieruje nami zauroczenie, wtedy nie dostrzegamy wad naszego partnera. Prawdziwe życie zaczyna się w momencie, kiedy motyle w brzuchu przestają nami kierować. Jednak jeżeli nie chcemy stracić bliskiej nam osoby należy podjąć odpowiednie działania aby temu zapobiec.

Jak uratować związek, gdy druga strona nie chce?

Z każdą kłótnią czujesz co raz bardziej jak Twoja miłość oddala się od Ciebie jeszcze mocniej a przyszłość waszego związku jest niepewna. Ty natomiast chciałbyś uratować związek, wtedy kiedy druga strona nie chce. Twój związek wisi na cienkim włosku i w każdym momencie wszystko może popsuć się bezpowrotnie. Kluczem do naprawy zepsutej relacji jest wspólna współpraca obojgu partnerów. Niestety, ale w momencie kiedy jesteś jedyną osobą, która chce naprawiać ten związek to niewiele zdziałasz, ponieważ oboje musicie podjąć dany problem. Co należy zrobić? Przede wszystkim powinniście wyjaśnić z partnerem dlaczego czujesz się źle w obecnej sytuacji i dlaczego uważasz, że warto uratować wasz związek. Warto dokładnie przeanalizować całą tą sytuację i przygotować odpowiednie argumenty, by nie dać się zaskoczyć pytaniami partnera.

Bez względu na powód kryzysu w związku (zdrada, znudzenie, brak wsparcia i zrozumienia) powinniście dążyć powolnym krokiem do odbudowania relacji. Zepsutą relację można odbudować cegiełka po cegiełce pod warunkiem, że oboje będziecie tego chcieli. W tym wszystkim z pewnością pomogą wam:

  • Rozmowa – rozmawiajcie tak często jak tylko się da, o waszych problemach, zmartwieniach i sukcesach. Rozmawiać należy o wszystkim bo tylko tak można stworzyć szczęśliwe małżeństwo. Im bardziej będziecie szczerzy tym szybciej uda wam się dojść do porozumienia.
  • Wspólna walka – walczyć o związek i starać się go naprawić możecie tylko we dwoje. Pamiętaj, że starając się w pojedynkę niewiele zdziałasz i prędzej czy później znów nastąpi kryzys, z którego ciężko będzie się pozbierać.
  • Przyszłość – usiądźcie razem i zaplanujcie wspólną przyszłość oraz plany, które z pewnością zbliżą was do siebie oraz dadzą wam motor napędowy na najbliższe lata.

Jak uratować małżeństwo, gdy druga strona nie chce?

Związek małżeński to bez wątpienia coś o co trzeba walczyć. Przeważnie związki te tworzą pary długoletnie, z ogromnym bagażem doświadczeń i z bagażem pewnych wspólnych problemów. Jak wiadomo problemy pojawiają się w życiu każdego człowieka, w szczególności jeżeli przez życie idzie się z drugą osobą. Wspólne mieszkanie razem, wspólna przyszłość i dzielenie własnego kąta może nie wydawać się tak różowe po kilku latach związku małżeńskiego. Ale jak ratować małżeństwo, gdy druga strona nie chce tego robić?

jak uratować małżeństwo, gdy druga strona nie chce

Pomoc specjalisty

Czasem w związku małżeńskim przychodzi taki moment, w którym kryzys jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Pojawia się on niespodziewanie i najczęściej w nieodpowiednim dla nas momencie. Jeżeli druga osoba nie chce ratować związku przydatną pomocą w tym wypadku może okazać się pomoc specjalisty np. terapia małżeńska. Wspólny rozwój i pomoc osoby, która widzi wszystko z perspektywy trzeciej osoby może okazać się bardzo pomocna.

Pozwoli to otworzyć oczy na sytuację z innej perspektywy niż widzimy my sami. Jest to doskonała szansa na uzyskanie niezbędnej pomocy psychicznej, która pozwoli na ocenę sytuacji zupełnie z innego poziomu wiedzy, doświadczenia i sposobu myślenia. Taka terapia nie jest powodem do wstydu, ponieważ z każdym dniem co raz więcej par przeżywa kryzysy i jest to niestety normalną sprawą w życiu długoletniego związku.

Wspólna rozmowa

Jeśli wasz partner nie chce z Tobą współpracować być może warto przeprowadzić wspólną ale szczerą rozmowę, która wszystko wyjaśni. Wyjdźmy zatem z propozycją, dzięki której damy szansę na uratowanie związku. Taka rozmowa powinna przebiegać spokojnie, bez nerw i emocji, które mogą wszystko zaprzepaścić. Zarezerwujmy czas i miejsce na rozmowę w momencie, w którym będziemy pewni, że nikt nam nie będzie przeszkadzać. Mów otwarcie o tym co Ci doskwiera, co sprawia ból oraz co chciałabyś zmienić w dotychczasowym życiu.

Kiedy wyczujesz, że atmosfera robi się napięta i za chwile dojdzie do eksplozji negatywnych emocji, zdecydowanym krokiem przerwij wspólną rozmowę i przełóż ją na termin, gdy emocje zostaną ostudzone. Zaproponuj rozwiązanie problemu oraz naprawienie związku, o który pragniesz walczyć.

Jak rozpoznać, że partner nie chce ratować małżeństwa?

Nie wiesz czy Twój partner/ka chce odbudować wasz związek? Jak rozpoznać zachowania, które jasno powiedzą czy chce on ratować Wasz związek?

Przede wszystkim partner będzie próbować unikać wspólnych rozmów. Niestety, ale bez wspólnej, szczerej rozmowy niewiele można zmienić w kryzysie, który powstał w związku. Kiedy Ty się starasz rozmawiać a on jedynie odburkuje na każdą próbę nawiązania dyskusji, być może oznacza to, że nie uda wam się naprawić relacji bez wspólnej rozmowy.

Po drugie cechą, którą będzie świadczyć o braku zaangażowania w ratowanie związku jest brak bliskości. Bliskość w związku bez wątpienia jest czymś szczególnie ważnym, ponieważ zbliża ona do siebie oboje partnerów. Kiedy za każdym razem kiedy Ty starasz się o bliskość on gasi twoje podchody – oznacza to, iż w związku jest poważny problem.

Trzecią ważną cechą, która będzie świadczyć o tym, że twój partner nie chce ratować związku jest denerwowanie się z byle powodu. Jeżeli zauważysz, że Twojego partnera złości wszystko co robisz jest to znak, który świadczy nie najlepiej o jego nastawieniu do Twojej osoby.

Zobacz również: Jak odzyskać dziewczynę?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 41

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *